Az utóbbi években ugrásszerűen megnőtt a sportkutyák száma a világon és Magyarországon is. Rengeteg különböző sportot kipróbálhatunk és ha valamelyik megtetszik, heti vagy akár napi rendszerességgel tréningezzük szorgalmasan a kutyáinkat, hogy felkészítsük őket az adott sportra. Azonban nem minden gazda van tisztában a bemelegítés, vagy az edzés utáni levezetés fontosságával illetve helyes kivitelezésével.
A szakirodalom és a tapasztalatok alapján is biztos, hogy a megfelelő bemelegítés és levezetés, elengedhetetlen a sérülések megelőzése, az egészség megőrzése és a teljesítmény növelése szempontjából, legyen szó versenysportról, hobbi „labdadobálásról”, túrázásról, úszásról vagy akár intenzívebb napi sétáról.
Arról ugyanakkor megoszlanak a vélemények, hogy milyen típusú mozdulatok igazán hatékonyak a bemelegítés-levezetés során. A humán szakirodalom már több mint 10 éve azon a véleményen van, hogy az aktivitást megelőző passzív nyújtás a bemelegítés során (súly nélküli végtag mozgástartomány maximum- és minimum pontján való kitartása hosszabb ideig) nem növeli a teljesítményt, nem csökkenti a sérülések valószínűségét, sőt akár teljesítményromláshoz is vezethet, hiszen a teljesen kinyújtott vázizomrostnak több óra is kell, mire újra képes lesz teljes rövidülésre tehát maximális teljesítményre. Nem véletlen, hogy 20 éve még láthattunk lábat felrakva nyújtani az olimpián atlétákat közvetlenül a rajt előtt, ma már ilyennel nem találkozunk.
A kutyás szakirodalomban is találunk hasonló eredményeket, noha sokkal kevesebb számú tanulmány vizsgálta a kérdést a kutyáknál. Amiben a szakemberek és a szakirodalom is egyetért, hogy mindenképpen szükség van mozgatásra, sétára és sport/mozgás-specifikus mozdulatokra ahhoz, hogy elérjük a kívánt célokat. Ezalatt az izom „melegszik”, vérellátása és anyagcseréje fokozódik, a megfelelő ionok, ATP és egyéb molekulák eljutnak a vázizomrostokba és ide csoportosulnak át a test többi részéből például az emésztő- és szaporodási rendszerekből. Ezek a folyamatok szükségesek ahhoz, hogy a rajtnál a kutya teste készenlétbe kerüljön és a maximumot tudja nyújtani valamint elkerüljük a húzódásokat, szakadásokat, amik „hideg”, bemelegítetlen izmok esetében sokkal valószínűbbek.
A bemelegítés során figyelembe kell venni, hogy milyen sportot (pl. sprint, coursing, agility, stb.) végez a kutya, hiszen eltérő az igénybevétel sportáganként; nem elhanyagolható tényező többek között a külső hőmérsékelt, valamint a kutyád vérmérséklete sem. A jó bemelegítés minden esetben sétával kezdődik, mely során mind a 3 alap járásmódot (járás, ügetés és vágta) be kell vezetnünk növekvő intenzitással. Ezt követik a sport- és kutya-specifikus mozdulatok, aktiv nyújtások szintén növekvő intenzitással. Egy coursing edzés / verseny során intenzív, nagy sebesség melletti fordulálsok lehetnek – érdemes a bemelegítés során erre is előkészíteni a kutyát; nem elhanyagolható a nagyobb igénybevétel miatt az ujjak átmozgatása és a vágta során különösen igénybevett izmok aktív nyújtása sem. Nagy általánosságban egy jó bemelegítés minimum 5 maximum 8-10 perces, ahol a cél, hogy a legkevesebb energia ráfordítással minden fontos mozdulatot elvégezzünk, hiszen a pályamunka még csak ezután következik. Egy túl megterhelő és nem felépített bemelegítés hatására a teljesítmény csökken. Fontos továbbá a megfelelő időzítés a futam várható kezdetéhez viszonyítva – nem szerencsés, ha túl korán veszed elő a kutyát és a bemelegítés vége és a start között sok idő telik el.

A levezetés során ennek a folyamatnak az ellentéte a cél, visszahűteni az izmokat és a test maghőmérsékletét, valamin speciális aktív(!) nyújtásokkal gyorsítani az izmok anyagcseréjét, megelőzve az izomlázat és esetleges húzódásokat vagy izommerevséget. A levezetés a gyakorlatban a bemelegítés tükörképe, az intenzív mozdulatoktól halad az alacsonyabb intenzitás felé, legvégén szintén lassuló intentenzitású sétával.
A bemelegítés-levezetés ugyanakkor a test és izmok előkészítésén túlmutat, szükség van rá a kutya mentális jóléte és a megfelelő kutya-gazda kapcsolat szempontjából is. A megfelelően összeállított bemelegítés- és levezetés az idegrendszert is stimulálja, felkészíti és így a kutya top formában, megfelelő fókusszal és belső állapottal tud a rajthoz állni.
Ha szeretnél – a „részletekre” is figyelve – felkészültebben kutyás sportot űzni, ajánlott beleásni magad a témába akár tanfolyamok elvégzésével is. Nálad jobban senki nem ismeri a kutyádat, te tudod a megszerzett ismereteket testre szabni, hogy a maximális teljesítményt tudd kihozni belőle.
Felhasznált irodalom:
Baltzer 2012. Preventing injury in sporting dogs. Veterinary Medicine, 107, 178-183.
Blazevich és mts 2018. No Effect of Muscle Stretching within a Full, Dynamic Warm-up on Athletic Performance. Med Sci Sports Exerc.;50(6):1258-1266. doi: 10.1249/MSS.0000000000001539
Blythe és mts. 2007. Care of the racing and retired greyhound. 1st ed. Abilene, Kan: American Greyhound Council, Inc.
Taylor és mts. 2009. Negative effect of static stretching restored when combined with a sport specific warm-up component, Journal of Science and Medicine in Sport, 12, 6,657-661, https://doi.org/10.1016/j.jsams.2008.04.004.
Írta: Anna Gergely, CPCFT, PhD (http://theplankingdog.com)