A licencengedély a kutya teljesítményététől függ, ahogy a verseny kimenetele is, mégis van pár dolog, ami a gazdikon múlik (na meg a szerencsén, mert ehhez a sporthoz ez is kell).
Ha abba a táborba tartozol, akinek az agara nem fut el a nyúl után, akkor se keseredj el, a sprint edzés remek lehetőség a fejlődésre! Eddig valószínűleg tiltva volt neki, hogy egyszer csak teljes erőből szélfútta zacskók után rohanjon a határban és közben eltávoldojon messzire tőled. A hangulat, a többi kutya példája, az ösztönei ráébresztik majd arra, hogy mi a dolga, és élvezni fogja.
Az edzéshez első pár alakalommal nincs szükség szájkosárra, de a licencszerzéshez és a versenyekhez már igen – mez (piros vagy fehér) és megfelelő szájkosár kötelező. Licencszerzésnél, versenynél a pálya bejáratához mindig mezben érkezzen az agár. Ha a kutyád jól tűri a szájkosarat, már ott is rajta lehet, ha nem tűri jól, akkor a rajtnál is ráteheted közvetlenül az indulás előtt, de már legyen nálad!
Az edzések alatt ki kell tapasztalni, hogy a startnál milyen vérmérsékletű a kutyád. Mindenképpen olyan stabil tartással kell fognod, hogy ne téphesse ki magát a kezedből mielőtt a starter indítana, mert a korai indítás pontlevonást vonhat maga után a teljesítményéből (10%) és ez rajtad fog múlni. Javasolt begyakorolni már a kezdetektől a nyakörv nélküli indítást, mert rögzült mozgásformán nehezebb változtatni. Figyeld a startert!

Az agár önálló munkára termett és önállóan dolgozik a futamok alatt. Attól a pillanattól kezdve, hogy elengeded a startnál, addig a pillanatig, amíg a célnál (miután a nyulat megfogta!) odamész érte, a kutya egyedül és önállóan dolgozik. Semmiképp ne avatkozz a munkájába, ne kiabálj, ne integess számára, ne szaladj felé, ne mutogass neki és semmiképp se hívogasd!
Ha a kutya futam közben megáll, akkor csendben és mozdulatlanul várd meg, amíg vége a futamnak, ha másfelé szalad, várd meg, amíg vége a futamnak, ha nem fogja meg a nyulat, hanem elszalad mellette várj, hátha visszafordul még és ráfog, ha nem találja a célt vagy a műnyulat ne avatkozz közbe, várd meg, hogy önállóan képes e megtalálni, szóval semmiképpen ne zavard! Az ilyen viselkedésedért a bírok akár ki is zárhatják a kutyádat aznapra a versenyzésből.
A cél és a rajt többnyire egymáshoz viszonylag közel szokott elhelyezkedni. Ha messzebb van, a starter szokott szólni, hogy a start után egyből indulj el már a futam közben a cél felé. Mikor megérkezel a kijelölt helyre, megvárod mozdulatlanul, amíg lezajlik a futam és MINDKÉT kutya (nem csak a tied) megfogja a nyulat vagy legalábbis befejezi a versenyzést. Akkor viszont uzsgyi, szaladj a kutyádhoz! DE ne hívd le a nyúlról, nem kell, hogy útközben odajöjjön hozzád. Odaszaladsz teljes erőből (neked is kell a kondi!!!), felcsatolod a kutyádra a nyakörvet / hámot, jól megdicséred (akármilyen teljesítményt is nyújtott) és elügetsz vele a pályáról szabaddá téve azt a következő futamhoz. Ha van annyi lélekjelenléted, gratulálj a partnerednek is.

Ne felejtsd el futam után lemozgatni a kutyád, sétálj vele tempósan legalább addig, amíg a következő futam le nem zajlik, inni se adj neki hamarabb. Tudod, hogy az agár teljes erőbedobással rohan egy ilyen futam alkalmával, amit mi hétköznapi emberek elképzelni sem tudunk, a szervezete ilyenkor még pörög, kell egy kis idő, amíg lecsillapodik. Épp ilyen fontos a bemelegítés is, ezért figyeld a verseny kiírását, hogy időben elkezdhess vele sétálni, bemelegíteni. Érdemes két futammal korábban már elővenni a kutyát és teljes mezben, kezedben a szájkosarat lóbálva sétálgatni vele olyan helyen, ahonnan semmiképp nem láthat rá a pályára.
A rajtot ne késd le, ezért kizárhatnak a versenyből! Ha futam közben az agarad lesérül, akkor is várd meg a futam végét! Utána rohanhatsz hozzá. Kérlek, minden alkalommal jelezd a versenybírók vagy szervezők felé, hogyha lesérült a kutya, fontos tudniuk. Ha a sérülés olyan, hogy a második futamban nem tud részt venni, ezt jelezd a szervezők felé, hogy sérülés okán visszavonod a kutyádat a verseny második feléből, így a részvétele még hivatalosan megmarad a versenyben. Ne utólag keressenek, hogy hova tűntél és miért nem állsz a rajthoz. Ezzel mindenkit nehéz helyzetbe hozhatsz.
A coursing a valódi nyúl vadászatát IMITÁLÓ agár versenysport. Ez a hivatalos megnevezés. NEM VALÓDI vadászat. Aki látott már agarakat vadászni az tudja, hogy ott összeszokott párok vadásznak együtt általában, és bizony összedolgoznak. Akkor eredményes egy vadász pár,, ha megfelelő módon tudnak összedolgozni. Nos, coursingnél nincs összedolgozás. Egyrészt, mert nem egy csapatba tartozó agarak futnak együtt, (ez lehetőség szerint kerülni kell, ahogy azt a magyar és a nemzetközi szabályzat is írja), másrészt mert a kutyák is tisztában vannak vele, hogy ez nem vadászat. Az a kutya lesz jó coursing versenyző, aki verseng a nyúlért a másikkal. Ha nem így tesz, pl. átengedi a nyulat a másiknak, elbizonytalanodik a másik kutyától, támadja a másik kutyát (ezért kizárás jár, az egyik főben járó bűn, kivétel fogás után, akkor lehet egy kis összetűzés), a másik kutyát követi, a másik kutyával foglalkozik, nem a nyúllal hanem bármi mással foglalkozik, megpróbálja előre kitalálni, hogy a nyúl majd merre megy, a terepviszonyokat megfigyelve kalkulálgat, a tárcsákra figyel, nem a nyúlra stb., akkor bármennyire okos és ügyes vagy együttműködésre hajlamos, coursingen nem teljesít jól. Legalábbis azon a versenyen, mert a következőn lehet, hogy kitűnőt fog futni.
A kutya élőlény, nem gép. Neki is van rossz napja és jó napja. Van kutya, amelyik szereti a hideget, van amelyik viszont bírja a meleget, van amelyik utálja az esőt, a másik, ha csúszik akkor is megy, mint a gép, a harmadik feladja a felénél mert éjszaka mondjuk rosszat álmodott. Ne keseredj el, akkor is ott volt és futott, következőleg más hangulata lesz és lehet, hogy elnyeri az első díjat.
Ne mutasd meg az agaradnak előre a pályát! Még a letűzött tárcsákat sem, nemhogy a futamot! Sok agár elkezd kalkulálgatni, ha látja a pályát és ez nem válik a hasznára verseny közben. Van a coursingnek egy jellegzetessége, mégpedig a változó terep. A coursing pálya hossza 500-1000m-ig terjed, tehát elég nagy területen történik. Ekkora területen, főleg, ha domborzat is van rajta, már létezik a perspektíva probléma. Nem biztos, hogy abból a szögből, ahol te állsz, jól látod az eseményeket. Az „elől futó” kutya lehet, hogy nem gyorsabb, csak pl levágta a kanyart (ennek sok oka lehet), az is lehet, hogy nincs is elől, csak abból a perspektívából úgy látszik. Lehet, hogy nem az a kutya győz, aki előbb fogja meg a nyulat. Bízz a bírók ítéletében, másképp nem működik a dolog!
Sajnos a coursingben van technikai tényező is, nem is kevés. Nyúlhúzó gép, tárcsák, kötél, quad, motor és egyéb. És ezek sajnos meghibásodhatnak. Legrosszabb esetben futam közben is, pl. elszakad a kötél, leáll a futam. Ilyenkor a bírók döntenek arról, hogy honnan és hogyan folytassák a kutyák a futamot. Ne ess kétségbe! Szaladj a kutyádhoz (ne hívogasd, menj oda és fogd meg, a jó coursinges kutya ilyenkor a nyúl közelében van) sétálgass vele a közelben, amíg orvosolják a hibát, a starter jönni fog és jelzi, honnan indul tovább a műnyúl. Légy elnéző, a kutyád is befeszülhet attól, ha dühöngsz! Ettől a futam még nem ment tönkre, a kutyád még nem csúszott le a helyezésről, ha az jár neki.
A coursing egy sport. Egy hobby sport. A kutyák akkor is élvezik, ha utolsók lesznek és akkor is ha elsők. Nem vadászat, csak verseny egy műnyúl után. Kérlek, sose felejtsd el, hogy itt tényleg nem vérre megy a játék!