melyik szájkosár a legjobb?

jelen írás a szájkosarat coursing és sprint edzés / verseny szempontból vizsgálja:

– drót szákosár műanyag bevonattal (lásd a fotón): coursingre használják ezt a képen szereplő fajtát leginkább. intenzív elkapásnál el tud csavarodni / deformálódni. ugyan vissza lehet hajtogatni, de nem töltött el bennünket jó érzéssel, h a kutyánk fején a drót mindenféle alakot vesz fel, így ezt a fajtát rövid ideig használtuk. hátránya még, h egy nagyon izgatott kutyára ezt a típust a legnehezebb feladni, továbbá könnyen rá tud benne fogni az agár a nyúlra (a rácson keresztül). mindezektől függetlenül sokan szeretik és használják.

– ausztrál szájkosár (lásd a képen): eredetileg ez nem coursingre, hanem pályára szánt szájkosár. volt rá példa, h egy kutya olyan szerencsétlenül esett, hogy lejött a fejéről a szájkosár és beleakadt a lába. három lábon ugrált, időbe telt, mire ki tudta belőle húzni a lábát és folytatni tudta a versenyt. ennek van egy erősebb „drót” változata, pályán előszeretettel használják.

– műanyag szájkosár (lásd a képen): nekünk ez vált be leginkább, könnyű feladni, sokféle színben árulják, flexibilis, a fentiekhez hasonlóan szintén jól szellőzik. hátránya, h nem tart örökké, bizonyos időközönként cserélni kell. az FCI szabályzat nem említi ezt a fajtát, mégis nagy általánosságban ebben futnak a coursing versenyeken a kutyák.

– kennel szájkosár: hivatalosan versenyen nem lenne használható, de mégis látni ebben versenyző kutyákat. elsősorban – mint ahogy a neve is utal rá – kennelben, falkában lévő kutyák esetén ajánlott a használata, hisz ebben nem tudnak sérülést okozni egymásnak esetleges összeverekedés vagy játék esetén. hátránya futáskor, hogy kevésbé járja át a levegő. használják olyan nagytestű agaraknál edzés közben, akik annyira intenzívek, hogy könnyen meghajlítják a drót kosarat, vagy kárt tesznek a műanyagban. előnye továbbá, h ebben a kosárban fog rá a kutya legkevésbé a nyúlra a kosár rácsán keresztül.

– amerikai típusú szájkosár: legkevésbé használatos (itthon). kevésbé szellőzik jól, talán emiatt sem terjedt el igazán felénk. megengedett a használata versenyeken. a kennel kosárhoz hasonlóan vehemens agarak esetén tartós, strapabíró megoldás lehet

ami a legfontosabb; az állítható pántos szájkosarakat csak egyszer csatoljuk be a kutyánknak a megfelelő lyuknál, utána úgy hagyjuk. sok embert látni, akik a rajtnál csatolgatnak, erre azonban semmi szükség, rá kell hajtani az agár fejére a pántot és futhat is. nagy általánosságban egy ujjnyi hely legyen a szájkosár és az orr között, mivel nem komfortos, ha nyomja / hozzáér futás közben a kutya orrához.

szoktatás: rengeteg videó van róla a youtube-on. röviden összefoglalva: érdemes jutalomfalatot beletenni szoktatásnál, hadd egye ki belőle a kutya. lehet a kosár rácsán keresztül adni a kutyának és közben feltenni a fejére, így garantáltan kellemes dolog lesz a szoktatás. fokozatosan növeljük az időt amíg a kutyán van és közben állandóan dicsérjük.

szájkosár edzés közben: használata növeli a műnyulas edzések, versenyek biztonságát a kutyára nézve. ráadásul sokkal izgalmasabb az adott elkapás a kutya számára, hisz’ nem, vagy nem egyből tud ráfogni a nyúlva. így lehet a nyulat még mozgatni a táv végén, ami sokkal élethűbbé teszi az elkapást, javítja az űzési kedvet – nem válik tetszhalottá a nyúl miután az agár a közelébe került.

további információt a ‘szájkosár’ menüpontban található